Seçmen mazideki başarıya değil gelecekteki umuda oy verir!


Churchill, 2. Dünya Savaşı’nın sonunda zaferini ilan ederken… Başarılı bir seçim kampanyası yürütebilmek için tarih ve demokrasi bilgisi şarttır. Dünya seçimler tarihi, seçimlerle ve seçmen davranışlarıyla ilgili ipuçlarıyla doludur. İngiltere’de koalisyon iktidarının Başbakanı olarak görevlendirilmiş olan Sir Winston Churchill, 2. Dünya Savaşı’nda ülkesini yok olmaktan kurtarmakla kalmamış, Nazileri dize getiren bir performans sergileyerek, insanlık tarihindeki en büyük savaş makinesi olan Hitler ordularını ortadan kaldırmaya liderlik etmişti. 

Bu tür bir başarı elde etmiş her liderin seçimlerde rakiplerini silip süpürmesi beklenir değil mi? Tersine, Churchill savaştan sonraki ilk seçimleri kaybetmişti. Çünkü Churchill seçim kampanyasında İngiltere için yeni bir umut projesi ortaya koyamamıştı.

O seçimlerde o umudu ortaya koyan İngiliz İşçi Partisi seçimlerin galibi oldu ve tek başına iktidar oldu. Bu büyük ders, seçmenlerin aslında neye oy verdiğini anlamak adına siyasetçilerin asla unutmaması gereken bir ders oldu!

CHP : Nereden Nereye?

25 Eylül 2011

CHP 5 dramatik hata yaptı, kaybetti

25 Eylül 2011