Üçümüz de aynı fikirdeyiz!

KA-DER(Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği)adına 2009 başında yarattığımız bu kampanya, yerel yönetimlerdeki %1’lik kadın siyasetçi oranını protesto ediyordu. “Üçümüz de aynı fikirdeyiz” başlıklı kampanya yayına çıktığı gün olay yarattı. Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 19 kentte asılan billboardlarla başlayan kampanya vatandaşlar arasında büyük ilgi ile karşılandı. Kampanya, televizyon filmi, radyo spotu, bilboard, basın ilanı ve internet çalışmalarından oluşuyordu.

Öykü / Dialogue International ekibi tarafından hazırlanan kampanya, siyasette ve yerel siyasetteki kadın-erkek eşitsizliği protesto ediyor ve Türkiye nüfusunun %50’sini oluşturan kadınların “siyasette eşitlik” özlemlerine ışık tutuyordu.

KA-DER kampanyasının filmi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kızgın fotoğraflarıyla başlıyordu. Üç siyasetçinin, birbirleriyle uzlaşamayan liderler olarak tanındığını anlatan dış ses, ilk kez bir konuda aynı fikirde olduklarını duyuruyordu. Ardından üç liderin neşe içinde, birbirine sarılmış halde gösteren fotoğrafı ekrana giriyordu. Bu sırada dış ses, kanka pozu veren üç siyasi liderin, yerel yönetimler için gösterecekleri adayların %50’sinin kadınlardan oluşması konusunda anlaştıklarının müjdesini veriyordu.

Üç lidere teşekkür edilen filmin finali, tam bitti sanılırken ekranda beliren “Uyarı” yazısı ile ve “İzlediğiniz bu film yerel yönetimlerde %1’lik orana isyan eden ve siyasette görev almak isteyen kadınların hayallerinin ürünüdür” diyerek sona eriyordu.

Kampanya yurt çapında büyük ses getirirken, televizyon kanallarının neredeyse tamamı, ana haber bültenleri başta olmak üzere 50’den fazla programda kampanyadan bahsetti. Gazetelerde ise kampanya ile ilgili 200’e yakın haber ve makale yayınlandı. Benzer şekilde, internet sitelerinde kampanya ile ilgili yapılan haberleri vatandaşlar yorum yağmuruna tuttular.

Kampanyanın künyesi şöyleydi:
Ajans : Öykü / Dialogue International
Strateji : Necati Özkan
Kreatif Direktör : Özer Özbey
Reklam yazarı : Necati Özkan, Ahmet Okan
Grafik tasarım : Erkan Kocaoğlu
Müşteri temsilcisi : Mutlu Çağ
Prodüksiyon : Postpro

Obama'nın Liderlik Sırları

27 Mart 2010

"Emanetçi"li bir CHP ile herkes kaybeder

27 Mart 2010