“Zero President”

Amerika’da başkanlık kampanyaları ısınmaya başladı.


2012 Kasım ayının ikinci pazar günü ABD’de yeni bir başkanlık seçimi yapılacak. Bu seçimlerin Demokrat adayı şimdiden belli : Başkan Barack Obama. Yani Demokrat Parti cephesinde bir aday adaylığı yarışı ve kampanyası bu seçimlerde yaşanmayacak. Obama, Amerikan başkanlık yarışlarında alışıldığı gibi ikinci dönem için aday… Amerikan tarihinde seçilmiş bir başkanın yeniden aday olmadığı durumlar neredeyse bir istisna.
Başkanlık yarışının Cumhuriyetçi Parti tarafındaki ismi ise henüz belli değil. Cumhuriyetçi Parti içinde 8 aday adayı yarışıyor. Bu isimler içinde, Cumhuriyetçilerin efsane bir ismi, eski ve güçlü başkanlık adayı Newt Gingrich var. Muhafazarların ve Mormon tarikatının değişmez adaylarından Mitt Romney var, vs.
Ve tüm Cumhuriyetçi adaylar kampanyalarına aylar önce başladılar. Bugünlerde Cumhuriyetçi adaylar ülkeyi bir baştan bir başa geziyorlar, fon topluyorlar, gönüllü ordusu kurmaya çalışıyorlar, TV ekranlarında kapışıyorlar. Bu adaylardan kimin ipi göğüsleyeceği muhtemelen Şubat ayında yaşanacak olan Süper Salı‘da netleşecek.
“Zero President” Spot

Eylül ayının sonuna doğru, Cumhuriyetçi adaylardan Texas Valisi Rick Perry‘nin iddialı bir spotu TV kanallarında yayınlanmaya başladı. Film uzunluğu ile birlikte Obama’nın kendi sözlerini Obama’ya karşı kullandığı etkili yöntemiyle de dikkat çekti.
Başkan Obama‘yı “Sıfır iş, sıfır güven, sıfır umut, sıfır değişim : Sıfır Başkan” diyerek eleştiren film, “Bu büyük ülke daha iyi bir yönetim istiyor.” “Amerika’yı yeniden çalıştırma zamanı.” “Amerika insanlığın son umudu” gibi damardan milliyetçi sözlerle seçmenini motive ederken, “Tanrı sizi korusun, Tanrı Amerika’yı korusun!” diyerek te muhafazakar seçmene selam çakıyor.

Eleştiriler, katkılar, refleksler...

12 Ekim 2011

3.2 Milyar Dolarlık Kampanya

12 Ekim 2011